چگونگی افزایش طول عمر باطری ها در سیستم کنترل آسانسور

چگونگی افزایش طول عمر باطری ها در سیستم کنترل آسانسور

سیستم های کنترل آسانسورها جهت نجات مسافرین در هنگام قطع برق نیاز به باطری دارند . این باطری ها یا به طور مستقیم به تابلوفرمان ها متصل میشوند و یا در ups ها مورد استفاده قرار میگیرند . کاربرد دیگر باطری تامین تغذیه لامپ اضطراری و زنگ روی کابین است . پیشنهاد میگردد این باطری از باطری هایی که جهت نجات اضطراری اتوماتیک استفاده میگردند ، جدا باشند .

راه های افزایش طول عمر باطری ها :

1) ساخت باطری و ارزیابی سازنده 

یکی از مهمترین مراحل در کیفیت هر محصولی روش ها و مواد اولیه مورد استفاده در تولید محصول است . برای باطری هم این مهم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

تولید کننده باید سابقه مناسب در تولید این محصول مطابق با استاندارهای اروپایی (CE) و دارای گواهی نامه های معتبر در تضمین کیفیت را داشته باشد و با رویه های سخت گیرانه تست در مواد اولیه و محصول نهایی ،کیفیت محصول ارائه شده را افزایش دهد . خریدار ضمن توجه به موارد فوق باید به وزن باطری و تاریخ تولید و ساخت آن توجه نماید چرا که این دو عامل از اهمیت بالایی در طول عمر و کیفیت باطری برخوردار است . در ضمن به کمک دستگاه های هوشمند میزان آمپر ساعت باطری ها را بصورت نمونه برداری اندازه گیری کنند .

3) شارژر

به طور کلی چهار روش برای شارژ باطری های سلید اسید باطری وجود داردکه در زیر آنها را به طور مختصر بررسی میکنیم :

1- شارژ ولتاژ ثابت :  این روش یکی از رایج ترین روشهای شارژ باطریهای سلید اسید است.لازم به ذکر است که جریان شارژ اولیه باید محدود گردد تا باطری صدمه نبیند .

2-شارژ جریان ثابت : این روش را میتوان برای یک سلول 2V استفاده کرد و برای شارژ تعدادی سلول متصل بصورت سری در باطری ها توصیه نمیگردد .

3-شارژ جریان مخروطی( جاری ) : این روش به هیچ عنوان برای باطریهای سلید اسید توصیه نمیگردد چون اغلب میتواند عمر باطری هارا به دلیل کنترل ضعیف ولتاژ شارژ نهایی کاهش دهد . البته با توجه به سادگی مدار و هزینه کم اغلب برای شارژ کردن تعداد باطری های سری شده استفاده میگردد.در این روش توصیه میگردد زمان شارژ محدود و کنترل شده باشد .

4- شارژ دو مرحله ای ولتاژ ثابت : این روش برای شاژ باطری های سلید اسید در مدت زمان کوتاهی توصیه میگردد و در انتها آنها را در یک حالت کاملا" شناور ( آماده به کار) شارژ نگه می دارد .

هریک از موارد فوق دارای مزایا و معایب آن است . اما با استفاده از یک شارژر ساده ، در دراز مدت مقرون به صرفه نخواهد بود . بررسی وضعیت باطری و جایگزینی باتری با ظرفیت از دست رفته بسیار پر هزینه و غیر زیست محیطی است . بنابراین طراحی شارژ برای به حداکثر رساندن عمر باتری بسیار مهم است . عامل مهم دیگر که باید در هنگام شارژ باتری سلید اسید در نظر گرفت دمای آن است . با افزایش دما فعالیت الکترو شیمیایی در یک باتری افزایش میابد به طوریکه شارژ آن ولتاژ را تغییر میدهد تا از کاهش انرژی جلوگیری شود . برعکس همانطور که درجه حرارت پایین میرود ولتاژ تغییر می یابد تا از کمبود شارژ جلوگیری شود.

با استفاده از ترکیبی از جریان های ثابت و تکنیک شارژ ولتاژ ثابت و همچنین با نظارت بر ولتاژ و دمای پایانه باتری میتوان یک شارژ چند مرحله ای را برای کاهش استرس بر روی باتری در کوتاه ترین زمان ممکن ارائه کرد.

3) شرایط محیطی

 به عنوان یک شرایط ایده آل برای استفاده و کارکرد باتری می توانیم به دمای حدود 20 درجه سانتیگراد  اشاره کنیم . شما در نمودار زیر مشاهده می کنید که هر گاه افزایش دما از 25 به 35 درجه سانتیگراد برسد چیزی حدود 50 درصد از عمر باتری کم می شود .

ما به شما توصیه می کنیم که علاوه بر اینکه به شرایط تهویه مناسب و مراقبت های دمای محیط توجه می کنید از عواملی چون قرار دادن باتری کنار تجهیزات گرما زا ، یا قرار دادن باتری در محفظه بسته یا تابش مستقیم نور خورشید غافل نشوید . ( دقت کنید که حتما باتری حداقل با موانع جانبی چیزی حدود 100 سانتی متر فاصله داشته باشد).

 

4) وظایف مصرف کننده

 

 

به نمودار بالا دقت کنید . در نمودار بالا مشاهده می کنید که هر چقدر میزان دمای محیط نگهداری پایین تر باشد ، مدت زمان نگهداری آنها زیادتر می شود . البته این موضوع با فرض این است که ظرفیت در زمان اولیه نگهداری ،  100% باشد با  گذشت زمان و یا افزایش دمای محیط ،  ظرفیت باتری ها  کاهش می یابد  .

در نمودار بالا دیده  می شود که اگر باتری را در مدت 4 ونیم دقیقه در دمای 40 درجه سانتیگراد نگهداری کنید ظرفیت 600 % باتری به ظرفیت کل خواهد رسید . اما به این مطلب و گذشت زمان دقت نکنیم امکان شارژکردن و رسیدن باتری به 1000% ظرفیت اولیه نخواهد بود و در این وضعیت است که باتری ها در این حالت آسیب دیده به شمار می آید .

مسئله مهم دیگری که باید به آن توجه داشت بررسی و بازدید دوره ای باطری می باشد و در هر بازدید دقت شود اتصالات بین باطری ها کاملاً محکم بوده سر باتریها اکسید نشده باشد و نیز باطری بیش از اندازه گرم و متورم نشده باشد.

در صورت اکسیده شدن، اول باطری را از مدار خارج و سپس سر باطری آنها را با آب جوش و سمباده کاملاً تمیز نموده تا حالت رسانا بودن سر باطری ها به طور کامل حفظ شود و در هنگام تمیز کردن سر باطری ها دقت شود سولفاته ها به پوست و یا به لباسهای شما برخورد نکند.
شایان ذکر است با رعایت کردن مسائل فوق الذکر عمر مفید باطری ها بالاتر رفته و می توان از کل ظرفیت باطری ها به صورت بهینه استفاده شود .

جمع بندی 

هر یک از عوامل فوق ذکر شده از اهمیت بالایی برخوردار است و نمی توان ذکر نمود کدام در اولویت است و کدام نیست لذا در همه بندها مسئولین باید وظایف خود را به نحو ذکر شده انجام دهند تا بتوان از ظرفیت کامل باطریها استفاده نمود .