نجات اضطراری آسانسور

نجات اضطراری آسانسور

به صورت کلی سیستم بلک اوت یا نجات اضطراری آسانسور به سیستمی اطلاق می شود که در صورت قطع برق شهر کابین را به نزدیک ترین طبقه رسانده درب را باز می کند تا مسافران آسانسور خارج شوند.

این سیستم معمولا" به صورت آپشن جداگانه ایی بر روی تابلو فرمان نصب می گردد ، تغذیه این سیستم به وسیله باطری صورت می گیرد و عملکرد ان به این صورت است که بعد از قطع 3 فاز همزمان برد بلک اوت روشن شده ابتدا کمی موتور را در دو جهت بالا و پایین به حرکت در می آورد ، هر طرف که آمپر کمتری جهت حرکت نیاز داشته باشد جهت حرکت کابین خواهد بود.میزان جریان کمتر بستگی به تعداد نفرات محبوس در کابین آسانسور خواهد داشت.اگر تعداد نفرات داخل کابین کمتر از نصف ظرفیت کابین باشد کابین به سمت بالا و اگر بیشتر باشد به سمت پایین و نزدیکترین طبقه هدایت خواهد شد.

باطری سیستم نجات اضطراری

تعداد باطری های بلک اوت بستگی به نوع تابلو و ظرفیت آسانسور متفاوت می باشد ولی معمولا" 4 یا 5 باطری V12 استفاده می شود. این سیستم باید حداقل ماهی 1 یا 2 بار به وسیله سرویسکار تست شود تا هم از عملکرد صحیح آن مطمئن شود و هم باطری ها دشارژ و مجدد شارژ گردند تا عمر مفید آنها بیشتر شود.

باتری سیستم نجات اضطراری

UPS

عملکرد سیستم یو پی اس آسانسور همانند سیستم نجات اضطراری می باشد با این تفاوت که سیستم بلک اوت معمولا" از یک برد تشکیل شده است که با تابلو فرمان تلفیق می شود و ظرفیت آن بستگی به ظرفیت آسانسور دارد.

قیمت سیستم نجات اضطراری آسانسور

قیمت سیستم بلک اوت آسانسور از قیمت برد و باطری ها تشکیل می شود.معمولا" قیمت باطری ها در بازار و فروشگاه ها مشخص می باشد ولی قیمت برد و اجرت نصب آن کاملا" بستگی به نوع تابلو فرمان و خدمات پشتیبانی آن دارد.

نصب سیستم نجات اضطراری آسانسور

اکثر تابلوهای آسانسور این قابلیت را دارا هستند که سیستم نجات اضطراری به آنها اضافه شود.