چرا استفاده از اینورتر پمپ آب ضروری است؟ مزایای اینورتر پمپ آب

چرا استفاده از اینورتر پمپ آب ضروری است؟ مزایای اینورتر پمپ آب

اینورتر پمپ آب چیست ؟ قیمت اینورتر پمپ آب، انواع اینورتر پمپ آب و بوستر پمپ

 

 

نقش اینورتر یا درایو کنترل دور موتور در پمپ های آب

حتما به گوش شما هم خورده است که اینورتر یکی از پرکاربردترین تجهیزات برق صنعتی است که در صنایع مختلف به کار گرفته میشود. آب با ارزش ترین منبع طبیعی است که همه موجودات زنده برای ادامه بقای خود به آن نیاز دارند. در سال های اخیر و با توجه به شرایط خشکسالی کشور، اهمیت وجود آب بیش از‌ پیش پر رنگ شده است و همه کشور های جهان سعی می کنند از منابع آبی خود به صورتی کارآمد با بازدهی بالا استفاده کنند. از دیگر سو، در سال های اخیر شاهد رشد چشمگیر مسئله آپارتمان نشینی در شهر ها هستیم. به این ترتیب رساندن آب به طبقات بالای ساختمان های اداری و مسکونی یک چالش جدید در ساختمان های چند طبقه بود که با استفاده از پمپ آب که فشار آب درون لوله را زیاد می‌کند حل شد. اما پمپ آب نیز یک موتور الکتریکی است که مصرف برق بالایی دارد و به همین دلیل در کنار آن از اینورتر استفاده می‌شود که به آن اینورتر پمپ می گویند. از اینورتر پمپ در صنعت و کشاورزی نیز استفاده می شود.اینورتر های پمپ آب اهمیت زیادی داشته و نقش مهمی در صنعت آبرسانی دارند. در ادامه درباره اینکه اینورتر پمپ چیست، انواع، کاربردها، دلایل استفاده، مزایای به کارگیری آن صحبت می کنیم. 

پمپ آب

از پمپ های آب برای تقویت فشار آب خارج شده از چاه و پیش از ورود به سیستم لوله کشی ساختمان استفاده میشود تا آب با فشار کافی و مناسب به تمامی واحد های یک ساختمان چند طبقه با چند واحد برسد. در ساختمان های مختلف با اندازه ها و تعداد طبقه و واحد های مختلف از پمپ های مختلفی استفاده میشود. اما استفاده از پمپ های آب بدون اینورتر مشکلاتی را در پی خواهد داشت از جمله مصرف زیاد انرژی و عدم توانایی کنترل پمپ.به همین علت برای کنترل فشار آب خارج شده از پمپ، نیاز به استفاده از اینورتر احساس می شود. اینورترها یا درایوهای کنترل دور با توجه به توانایی های که دارند به راحتی می توانند خروجی پمپ را کنترل کرده و سطح فشار آب در تمامی قسمت های ساختمان را اندازه گیری کند. اینورتر مخصوص بوستر پمپ این قابلیت را به کاربران می دهد.

پمپ آب

اینورتر پمپ آب

لغت اینورتر به معنای مبدل می باشد که قابلیت تبدیل فرکانس و سطح ولتاژ به فرکانس و سطح ولتاژ دلخواه دارد. اینورتر این فرآیند را توسط تقویت کننده ها انجام میدهد به طوری که برق AC خروجی را با ولتاژ و فرکانس مورد نیاز کاربر تامین و تولید میکند. به زبان ساده تر اینورتر یک دستگاه الکترونیک قدرت است که به وسیله آن میتوان سرعت موتورهای الکتریکی را کنترل کرد. همچنین اینورتر می تواند جریان مستقیم را به جریان متناوب تبدیل کند. پمپ آب نیز یک موتور الکتریکی است که مصرف برق بالایی دارد بنابراین برای کنترل میزان مصرف برق و کاهش آن، از اینورتر استفاده می‌شود. اینورترها خروجی پمپ را کنترل می‌کنند به طوری که همه قسمت های ساختمان بتوانند آب با سطح فشار مناسب داشته باشند. این یکی از کاربرد های گسترده اینورتر پمپ آب است. اما در کل، هرجا نیاز به استفاده از آب و سیستم های آبیاری و گردش آب باشد و پمپ های آب بکار رود، اینورتر های پمپ هم برای بهینه سازی سیستم استفاده می‌شوند.

در مقاله ی   اینورتر چیست ؟ چرا باید از اینورتر استفاده کنیم؟   به طور مفصل درباره ی اینورترها و انواع و کارکرد آنها توضیح داده ایم.

دلایل استفاده از اینورتر پمپ

اگر بپرسید مهم‌ترین دلیل استفاده از اینورتر پمپ چیست باید بگوییم مدیریت مصرف آب و استفاده درست از این منبع طبیعی مهم و در کنار آن کاهش مصرف برق است. استفاده از اینورتر پمپ به شکل غیر مستقیم به حفظ محیط زیست، حفظ منابع آبی و کاهش آلودگی های محیطی نیز کمک می‌کند.

کاربرد اینورتر در بخش کشاورزی و صنعت نه تنها باعث کاهش چشمگیر مصرف برق می‌گردد بلکه موجب استفاده بهینه از آب نیز می شود. با استفاده از آنها می توان آب را روی فشار ثابتی تنظیم کرد که در بحث آبیاری اهمیت زیادی دارد. همچنین زمانی که نیازی به آب نیست اینورتر به حالت خواب می ‌رود و موتور خاموش می شود و زمانی که نیاز به آبیاری باشد، روشن می شود. استفاده از اینورتر باعث کاهش هزینه های راه اندازی، تعمیر و نگهداری پمپ های آب می شود و طول عمر آنها را افزایش می‌دهد.

از اینورتر میتوان در موارد زیر استفاده کرد:

اینورتر
 • انواع پمپ های صنعتی و ساختمانی
 • سیستم های آبرسانی بوستر پمپ
 • فن های صنعتی
 • آسانسور
 • انواع جرثقیل های سقفی و تاور کرین های سنگین
 • نوار نقاله
 • دستگاه های اکسترودر
 • انواع ماشین آلات صنایع چاپ
 • انواع ماشین آلات صنایع تزریق پلاستیک
 • انتقال انرژی به روش HVDC
 • درایوهای الکتریکی وسیله نقلیه
 • استفاده در پنل های خورشیدی
 • منبع تغذیه
 • منابع برق اضطراری
 • گرمکن القایی

انواع اینورتر پمپ آب : اینورتر تک فاز 220 یا اینورتر سه فاز 380

اینورتر پمپ از نظر تعداد فاز و ولتاژ ورودی، به دو دسته اینورتر سه فاز و اینورتر تک فاز تقسیم می‌شود. از دیدگاه کاربردی نیز در مصارف خانگی، صنعتی و کشاورزی به کار می روند. پمپ در مصارف خانگی برای افزایش فشار آب در لوله کشی ها و ثابت نگه داشتن آن استفاده می‌شود. در مصارف صنعتی نیز برای کاهش مصرف بهبود کار موتور های صنعتی بکار می رود. در کشاورزی نیز از پمپ های آب، در بخش آبیاری، برای تنظیم فشار آب، کاهش مصرف آن و جلوگیری از هدر رفت آب استفاده می‌شود.

روش کار اینورتر پمپ

طرز کار اینورتر، به شکلی است که ولتاژ یا فرکانس را به ولتاژ یا فرکانسی دیگر تبدیل می کند. در یک اینورتر پمپ، ولتاژ ورودی همان ولتاژ خروجی است اما میزان فرکانس آنها متفاوت است. سرعت ثابت معمولی موتور پمپ توسط فرکانس شبکه تعیین می شود که تغییر آن موجب تغییر سرعت پمپ و کنترل جریان و فشار می شود. اکثر اینورتر های پمپ با فشار ثابت کار می‌کنند. حسگر فشاری که روی لوله خروجی یا خود اینورتر تعبیه شده، هرگونه انحراف فشار از نقطه تنظیم شده را تشخیص داده و سرعت پمپ را بر اساس آن تنظیم می‌کند.

با کنترل فرکانس ورودی، پمپ اول کنترل شده و با کنترل PID میزان فشار آب را کنترل می‌کند. اگر نیاز به بیشتر یا کمتر شدن فشار آب بود، در صورتی که پمپ های دیگری وجود داشتند، میزان فشار آب با روشن یا خاموش شدن آنها به سطح مورد نیاز می‌رسد.

اینورتر های پمپ در انگلستان و اروپا تک فاز، سه فاز یا تک فاز به سه فاز هستند که به پمپ سه فاز امکان کار با یک منبع تغذیه تک فاز را می‌دهند. برخی اینورتر ها اجازه می دهند فرکانس خروجی، بیشتر از فرکانس معمول شبکه باشد و در‌ نتیجه سرعت پمپ بالا رود و جریان و فشار بیشتری را فراهم کند. اما چنین پمپ هایی معمولا عمر طولانی ندارند.

مزایای اینورتر پمپ آب

• کاهش جریان برق پمپ در زمان راه اندازی و رساندن سرعت آن به سرعت مطلوب

• افزایش ولتاژ و فرکانس پمپ به صورت تدریجی

• راه‌ اندازی آرام موتور به طوری که به سیستم فشار وارد نشود

• کم شدن استهلاک پمپ و افزایش طول عمر آن

• تنظیم میزان آب خروجی از لوله به مقدار مناسب

• تنظیم سرعت آب بر اساس نیاز کاربران

• صرفه جویی در مصرف انرژی برق

• ایجاد حالت خواب Sleep پمپ در هنگامی که استفاده ای از آن نمی شود

• کاهش هزینه جاری ساختمان ها و ساکنان آن ها

روش کار اینورتر های بوستر پمپ

همانطور که میدانید بوستر پمپ متشکل شده از چندین سری پمپ است. اینورتر بوستر پمپ برای راه اندازی پمپ ها به این شیوه عمل می کند که با استفاده از کنترل فرکانس ورودی، الکتروپمپ اول را تحت کنترل می گیرد و روی دور مورد نظر کاربر قرار می دهد و با استفاده از کنترل PID سطح فشار آب را کنترل می کند اما اگر نیاز به فشار بیشتری بود با استفاده از یک رله الکتروپمپ های بعدی را روشن و به طور خودکار وارد مدار می کند، تا فشار آب مورد نیاز تامین شود.

اینورتر های پمپ آب

اینورتر مخصوص بوستر پمپ، علاوه بر قابلیت استفاده از رله و راه اندازی چندین الکتروپمپ دارای ویژگی منحصر بفرد تری نسبت به اینورتر های معمولی هستند، آن هم توانایی کنترل دور چندین الکتروپمپ است که قابلیت فوق العاده ایی را به کاربر برای کنترل دقیق و لحظه ایی فشار آب می دهد. البته همه اینورتر ها این قابلیت را ندارند و به اصطلاح اینورتر مخصوص بوستر پمپ نیستند.

قیمت اینورتر پمپ آب

اینورتر الکتروموتور پمپ آب با هدف بالا بردن میزان فشار آب لوله‌کشی ساختمان‌های مسکونی، تجاری و … و همچنین پیشگیری از تأثیرات مخرب افت فشار آب روی بازدهی و عملکرد الکترو پمپ خریداری و نصب می‌شود. اینورتر پمپ آب صنعتی نیز با هدف کاهش میزان مصرف انرژی در یک ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. حفاظت از موتور از کاربرد‌های مهم دیگر اینورتر‌های پمپ آب می‌باشد. عموماً قیمت این محصول بر اساس توان پمپ آب و یا نوع برق ورودی (تک‌فاز یا سه فاز) و برند آن متفاوت است. اما طبیعتاً قیمت درایو پمپ آب خانگی نسبت به الکتروپمپ‌های صنعتی کمتر خواهد بود. برای اطلاع از قیمت دقیق و بروز با مشاورین شرکت پارت دنافوز در تماس باشید.

جمع بندی

در زندگی مدرن امروز، دستگاه های الکتریکی جز جدا نشدنی زندگی ما هستند. این دستگاه‌ها با وجود کاربرد گسترده ای که دارند، برق زیادی مصرف می کنند. به‌‌همین‌دلیل برای کاهش مصرف برق و افزایش طول عمر این دستگاه ها از اینورتر ها استفاده می‌شود. یکی از این موتور های الکتریکی پر مصرف، پمپ های آب هستند که برای افزایش فشار آب به کار می‌روند. از پمپ های آب در بخش خانگی و شهری، کشاورزی و همچنین، صنایع استفاده می شود. آنها مزایای زیادی مثل کاهش مصرف آب و مدیریت درست آن، افزایش طول عمر پمپ و کاهش هزینه ها را به دنبال دارند. این روزها استفاده از اینورتر پمپ مناسب، در کنار هر موتور الکتریکی یک الزام به شمار می‌آید.

کلمات کلیدی:$$$ اینورتر پمپ آب، پمپ آب، انواع اینورتر پمپ آب، روش کار اینورتر پمپ، مزایای اینورتر پمپ آب، اینورتر بوستر پمپ، قیمت اینورتر پمپ آب###